Czy jako firma e-commerce realizować zamówienia samodzielnie, czy zlecić je zewnętrznemu dostawcy? Oto jest pytanie. 

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez zalety i wady każdego z tych sposobów, abyś mógł podjąć najbardziej świadomą i najlepszą decyzję w swojej sytuacji osobistej i zawodowej… 

Czym jest realizacja własna? 

Realizacja własna ma miejsce, gdy firmy samodzielnie zarządzają procesem realizacji i zajmują się każdą częścią operacji od początku do końca we własnym zakresie. 

Zazwyczaj obejmuje to przechowywanie zapasów, przetwarzanie zamówień, kompletację i pakowanie, wysyłkę i obsługę klienta. 

Kiedy marki decydują się zająć wszystkim samodzielnie, oznacza to również, że muszą zająć się wszystkimi sprawami administracyjnymi. Od zatrudniania i zarządzania pracownikami po pozyskiwanie materiałów opakowaniowych i lokalizowanie wydajnej powierzchni magazynowej, opcja wewnętrzna oznacza, że ​​zawsze musisz być w pełni na bieżąco. 

Zalety samodzielnej realizacji 

Rzućmy okiem na zalety tej opcji e-commerce:  

 • Łatwo zacząć 

Jako nowy biznes realizacja we własnym zakresie jest najbardziej oczywistą i najłatwiejszą opcją. Dlaczego? Ponieważ na tym poziomie jest prawdopodobne, że wolumeny zamówień będą niższe, a zatem całkiem proste w obsłudze. Nie wspominając już o tym, że jest to opłacalny sposób na zaoszczędzenie środków podczas uruchamiania firmy. 

Po pierwsze, młode firmy naprawdę potrzebują tylko jednego miejsca do przechowywania swoich zapasów, a te przestrzenie to często biura lub małe lokale. Niektórzy mogą nawet działać z własnego domu w pierwszych dniach. 

 • Wiele możliwości dostosowywania 

W przypadku sklepu internetowego realizacja zamówień na miejscu zapewnia firmom pełną kreatywną kontrolę nad zamówieniami i sposobem ich pakowania. 

Na przykład, jeśli kiedykolwiek składałeś zamówienia w małym sklepie, takim jak Etsy, prawdopodobnie otrzymałeś słodkie podziękowanie za zakup lub wizytówkę na zamówienie. 

To wszystko sposoby na dodanie odrobiny osobowości i personalizacji do Twojej marki, a dla wielu klientów to małe rzeczy sprawiają, że stają się powracającymi klientami. 

Podczas gdy w przypadku dostawcy zewnętrznego nie zawsze masz możliwość całkowitego dostosowania obsługi klienta, nie wspominając o elastyczności i swobodzie podejmowania takich osobistych decyzji. 

 • Pełna kontrola nad procesem realizacji od końca do końca 

Jeśli cenisz sobie wyjątkowość swojej marki i jest to jedna z Twoich unikatowych cech oferty (USP), może być trudno przekazać tak ważne aspekty zewnętrznemu zespołowi i zaufać mu, że dostarczy to zgodnie z Twoimi standardami. 

Możesz również nie mieć czasu na poinformowanie i przygotowanie osoby z zewnątrz, a jeśli sprawy odbiegają od pierwotnego planu, naprawienie i wprowadzenie zmian może być o wiele trudniejsze. Zwłaszcza jeśli chodzi o reagowanie na opinie klientów. 

W zależności od Twojego doświadczenia w zakresie samodzielnej realizacji zamówień, rozsądniej dla Twojej firmy może być samodzielne zajęcie się tym wszystkim. 

Wady samodzielnej realizacji zamówień 

Oto kilka wyzwań, z którymi możesz się zmierzyć w przypadku wewnętrznej realizacji zamówień: 

 • Ukryte koszty 

Jak powiedzieliśmy wcześniej, dla małych firm rozsądne jest wybranie realizacji zamówień we własnym zakresie na początku ze względu na koszty. Jednak gdy Twój sklep zaczyna się rozwijać, opcja wewnętrzna może czasami ograniczać ekspansję. 

Wraz ze wzrostem zamówień oznacza to, że będziesz potrzebować więcej zapasów, więcej miejsca do przechowywania oraz większego zespołu do kompletacji i pakowania zamówień, jeśli chcesz sprostać tym nowym wymaganiom. 

Trzeba też pomyśleć o oprogramowaniu i wszystkim, co jest potrzebne do prawidłowego prowadzenia operacji magazynowych, co obejmuje takie rzeczy jak system magazynowania, regały paletowe, regały specjalistyczne itp., a nawet sprzęt do transportu materiałów, taki jak wózki widłowe, wózki paletowe lub wózki ręczne, jeśli wymaga tego Twoja firma. 

Te niepodlegające negocjacjom koszty mogą szybko wzrosnąć, gdy otrzymasz więcej zamówień (co oczywiście jest tym, czego chcesz), ale musisz upewnić się, że masz środki, aby nadążyć. 

Podsumowując, może to nie być najbardziej opłacalna opcja w dłuższej perspektywie, jeśli Twoim celem biznesowym jest rozwój firmy. 

 • Koszty wysyłki 

Oprócz tego musisz również pomyśleć o kosztach wysyłki. Jeśli nie wysyłasz codziennie ogromnej liczby paczek, nie otrzymasz takich samych stawek wysyłki od firm kurierskich, jakie otrzymują centra logistyczne. Z tego powodu wpłynie to na stawkę wysyłki, którą będziesz musiał obciążyć swoich klientów. 

Musisz także pomyśleć o wysyłce za granicę. Jeśli wysyłasz paczki za granicę, zastanów się, czy jest to opłacalne pod względem ogólnych przychodów. To znaczy, czy różnice cenowe w dostawach wewnętrznych w Twoim kraju lub na zewnątrz będą miały pozytywny wpływ na Twoją działalność, czy też ją zrujnują? 

 • Czasochłonne 

Niezależnie od tego, czy jesteś maniakiem kontroli (w możliwie najmilszy sposób) i chcesz nadzorować każdą część procesu realizacji, nie można zaprzeczyć, że jest to bardzo czasochłonne. Zwłaszcza, gdy masz do czynienia z większą liczbą zamówień. 

Ważne jest, aby nie dopuścić do poślizgu innych obszarów Twojej firmy, próbując bezbłędnie wykonać ten aspekt. Na przykład poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na wewnętrzną realizację zamówień zamiast na strategie marketingowe w celu generowania sprzedaży i przychodów może i tak zatrzymać rozwój firmy. 

Co to jest outsourcing? 

Outsourcing jest zasadniczo przeciwieństwem opcji samodzielnej realizacji. Krótko mówiąc, to firmy zatrudniające firmy zewnętrzne, które specjalizują się w realizacji zleconej na zewnątrz, aby zarządzać zamówieniami w ich imieniu. 

Firmy zewnętrzne są odpowiedziale za każdą część procesu i często oferują dodatkowe usługi, jeśli ich potrzebujesz. Wszystko z obietnicą dostarczenia eksperckiej obsługi klienta, by stale spełniać oczekiwania. 

Zalety zlecania realizacji zamówień zewnętrzym podmiotom 

Dlaczego więc warto zdecydować się na ten wybór? 

 • Stawki wysyłki 

Zewnętrzne firmy logistyczne mogą zaoszczędzić pieniądze, jeśli chodzi o wysyłkę. Co najważniejsze, organizacja może mieć magazyny zarówno w kraju, jak i za granicą, co zwiększa szanse, że twoje towary będą bliżej kupujących. 

Tak więc, rozkładając swoje zapasy na wiele magazynów, możesz obniżyć koszty wysyłki. 

 • Elastyczność i skalowalność 

Jeśli Twoja firma rozwija się na arenie międzynarodowej, zazwyczaj dobrym pomysłem jest otwarcie innego magazynu. Różne firmy, takie jak Salesupply, oferują rozszerzoną globalną sieć, która zapewnia klientom bezproblemową „zmianę” nowego magazynu, co z kolei zwiększa zarówno elastyczność, jak i skalowalność. 

 • Możesz skupić się na sprzedaży i rozwijaniu swojej firmy 

Nie możesz znaleźć czasu, aby skupić się na innych kluczowych aspektach swojej firmy, takich jak zarządzanie CX, zwiększanie obecności w mediach społecznościowych i generowanie większej sprzedaży? Uwolnienie kalendarza i outsourcing procesu realizacji może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie zasobów i czasu. 

Kiedy oddelegujesz tę czasochłonną funkcję biznesową, będziesz w stanie skutecznie skalować swoją firmę i skupić się na kliencie i trudniejszych aspektach prowadzenia działalności.  

 • Dostęp do najnowocześniejszych technologii 

Gdy samodzielnie zajmujesz się realizacją zamówień, możesz nie mieć dostępu do najlepszej dostępnej technologii e-commerce. Piękno zatrudniania zewnętrznego zespołu polega na tym, że Twoje zamówienia są realizowane przez jedne z najlepszych programów, które łączą się z Twoim sklepem internetowym. 
 

Pozwala to na bardziej wydajną realizację pod względem terminowego otrzymywania zamówień przez klientów, a także wewnętrzne dostarczanie aktualnych danych dotyczących zarządzania zapasami i śledzenia zamówień w czasie rzeczywistym. 

Korzystanie z firmy zewnętrznej gwarantuje, że wszystkie te kluczowe szczegóły zostaną spełnione, a jednocześnie pozwala zwiększyć konwersje sprzedażowe. 

Twoi klienci będą zawsze na bieżąco dzięki informacjom o śledzeniu zamówień, co również skutkuje mniejszą liczbą reklamacji dotyczących dostawy. 

Wady realizacji zleconej na zewnątrz 

Dowiedzmy się, dlaczego ta opcja może nie być dla Ciebie: 

 • Kwestie komunikacji 

Byłby to problem tylko wtedy, gdybyś nie wybrał odpowiedniej firmy. W Salesupply dajemy klientom możliwość zachowania kontroli, co może być decydującym aspektem przy zastanawianiu się, czy zlecić realizację zamówienia zewnętrznemu podmiotowi. 

Na naszym blogu możesz znaleźć wszystko o utracie kontroli, opisaliśmy tam szczegółowo, że w przypadku wielu sklepów e-commerce jedną z głównych niepewności związanych z outsourcingiem jest to, czy utracisz kontrolę lub wgląd w zamówienie. 

Jednak wiele firm, takich jak my, zapewnia, że ​​klienci są na bieżąco i mają poczucie kontroli. Odbywa się to za pomocą aplikacji pulpitu nawigacyjnego, która zapewnia im wgląd w czasie rzeczywistym w proces realizacji. 

Od tego, które zamówienia zostały pobrane i spakowane, do tego, czy kody śledzenia zostały aktywowane, każda część procesu musi być udokumentowana, aby komunikacja była skuteczna. 

 • Znalezienie odpowiedniej firmy może być trudne 

Może to być prawdą, jeśli korzystasz z outsourcingu po raz pierwszy, ponieważ znalezienie zewnętrznego źródła, które zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby w zakresie realizacji zamówień, może być dość trudne, zwłaszcza na tak skondensowanym rynku. 

Potrzebujesz ich nie tylko do działania we właściwych dla Ciebie kanałach sprzedaży, ale musisz także upewnić się, że lokalizacje ich centrów realizacji, szybkość wysyłki i dodatkowe usługi są zgodne z Twoim sklepem. 

Jeśli chodzi o czas, znalezienie odpowiedniej usługi realizacji może zająć dużo czasu. Chociaż może się wydawać, że zajmuje to ogromną część kluczowego czasu pracy, należy zauważyć, że proces selekcji jest ważnym aspektem przyszłego sukcesu Twojej firmy. 

Na przykład znalezienie odpowiedniej firmy zewnętrznej będzie miało bezpośredni wpływ na wysyłkę Twoich produktów, co jest jednym z najważniejszych aspektów całej operacji. 

 • Koszty 

Wiadomo, że to kosztuje. Musisz zapłacić za kompletację, pakowanie, przechowywanie i wysyłkę – które nieuchronnie wzrosną wraz z rozwojem Twojej firmy – nie wspominając już o tym, co już wydałeś w zakresie personelu, magazynowania, zarządzania zapasami, bezpieczeństwa itp. . 
 

Jeśli chcesz skorzystać z outsourcingu, upewnij się, że patrzysz na firmy, które współpracują z firmami Twojej wielkości, ponieważ ich ceny z większym prawdopodobieństwem dostosują się do Twojego budżetu. 
 

Która z opcji jest dla Ciebie najlepsza? 

Mamy nadzieję, że w zależności od wielkości Twojej firmy oraz spełniania życzeń i potrzeb, zalety i wady każdej z tych sposobów realizacji zamówień pomogą Ci nakreślić jaśniejszy obraz tego, co jest dla Ciebie najlepsze.