Jak wybrać lokalizację centrum logistycznego

Niezależnie od tego, czy chodzi o słoneczne miejsce, własny dom czy strategię realizacji zamówień e-commerce, lokalizacja jest najważniejsza. 

Nie ma znaczenia, czy jesteś nową, małą, lub średnią firmą, lokalizacja Twojego centrum logistycznego może mieć ogromny wpływ na rozwój Twojej firmy. 

Przyjrzyjmy się więc różnym aspektom, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że Twoi klienci będą za każdym razem zadowoleni. 

Dlaczego lokalizacja dla centrum logistycznego ma znaczenie? 

Zanim pomożemy Ci wybrać idealną lokalizację dla Ciebie, oto dlaczego jest to prawdopodobnie ważniejsze niż myślisz: 

  • Określa koszty wysyłki 

Oczywiście celem lokalizacji centrów logistycznych jest jak najszybsze dostarczenie zamówień do klientów. Wzrost liczby zapotrzebowań na dostawy następnego dnia wywarł ogromną presję na sklepy internetowe. Przedsiębiorcy zmuszeni byli ulepszyć szybkość dostarczania towarów do konsumenta po kliknięciu przycisku kup teraz. 

Dodatkowo, nie podlega to negocjacjom, że posiadanie strategicznej lokalizacji jest również niezwykle ważne dla utrzymania niższych stawek za wysyłkę, ponieważ jeśli to możliwe, chcesz uniknąć kosztownych i międzynarodowych dostaw. 

Tak więc lokalizacja ma kluczowe znaczenie w ogólnej strategii wysyłkowej, ponieważ gwarantuje, że zamówienia (zwłaszcza większe ilości) znajdują się w odpowiedniej odległości od miejsca realizacji. 

  • Jest to ważne dla przyszłej ekspansji 

Oczywiście chcesz, aby Twoja firma rozwijała się, a jeśli wystartuje szybciej niż się spodziewałeś, musisz dostosować i zwiększyć skalę procesu realizacji zamówień. W tym przypadku lokalizacja jest szczególnie ważna, ponieważ musisz nadal zapewniać ten sam poziom szybkości i usług, do których przyzwyczaili się Twoi klienci. 

Ponadto należy również wziąć pod uwagę przyszłą ekspansję międzynarodową, ponieważ ma to ogromne znaczenie w handlu elektronicznym. 

Na przykład, jeśli Twój magazyn znajduje się w Wielkiej Brytanii, będziesz potrzebować alternatywnego magazynu – najlepiej w Europie. Albo powiedzmy, że mieszkasz w Holandii i chcesz wysyłać do Europy Południowej. W takim przypadku powinieneś rozważyć otwarcie innego magazynu w tym obszarze, abyś mógł konkurować jak lokalny przedsiębiorca. 

Czynniki, które pomogą Ci wybrać: 

W zależności od Twojej firmy i indywidualnych okoliczności, oto cztery czynniki, które musisz wziąć pod uwagę: 

  • Gdzie są twoi klienci? 

Miejsce, w którym znajdują się Twoi klienci, jest jednym z najważniejszych punktów przy wyborze lokalizacji centrum logistycznego. Dlatego tak ważne jest, aby z grubsza ocenić, skąd większość klientów składa zamówienia, aby zapewnić płynny proces realizacji od początku do końca. 

To, jak drogie lub szybkie są Twoje zamówienia, zależy od tego, jak daleko muszą podróżować, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Co oznacza, że ​​im więcej stref wysyłkowych, przez które muszą przejść zamówienia, tym w naturalny sposób podnoszą się koszty. 

  • Czy będziecie oferować darmową wysyłkę? 

To, czy oferujesz bezpłatną wysyłkę, zależy od miejsca realizacji. Dzieje się tak dlatego, że gdy zapewniasz swoim klientom opcję gratisu, przenosisz większość kosztów wysyłki na swoje barki. W tym przypadku oznacza to, że dogodna lokalizacja jest niezbędna do obniżenia kosztów, aby zapewnić możliwość dalszego oferowania korzystnej oferty. 

  • Czas dostawy jest krytyczny 

Wspomnieliśmy już, jak szybka dostawa staje się coraz ważniejsza dla sklepów internetowych. W rzeczywistości większość konsumentów ma bardzo ograniczony czas oczekiwania na zamówienia na artykuły użytkowe i artykuły gospodarstwa domowego, a dzięki gigantom e-commerce, takim jak Amazon, Cdiscount i Zalando, oczekuje, że ich paczki będą na wyciągnięcie ręki w ciągu 24 godzin. Jeśli sprzedajesz na tych rynkach lub konkurujesz z nimi, jest to tym ważniejsze. 

O ile to, co sprzedajesz, nie jest bardzo niszowe lub wykonane na zamówienie, możesz uniknąć dłuższego czasu oczekiwania. Upewnij się tylko, że składając obietnice dotyczące dostawy, przestrzegasz ich. 

  • Co jest dla Ciebie najlepsze? 

W ogólnym rozrachunku centrum lokalizacji realizacji zamówień jest niezbędne do sprawnego działania Twojego sklepu internetowego. 

Dlatego ważne jest upewnienie się, że Twoje centra są opłacalne, uwzględniają czas dostawy i nie znajdują się pośrodku niczego.