LH.PL partner

Firmy hostingowe otrzymują od użytkowników praktycznie codziennie wiele zapytań o migrację na nowy serwer oraz prośbę o wskazanie, co muszą o niej wiedzieć. W końcu jest to proces, w ramach którego cała strona i wszystkie dane przechowywane na starym hostingu zostaną przeniesione w nowe miejsce. Jeśli interesuje Cię migracja na nowy serwer, to dobrze trafiłeś. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Migracja na nowy serwer to operacja, w ramach której zmieniasz operatora hostingu. Wszystkie dane ze starego serwera muszą zostać przeniesione na nowe - w tym pliki strony WWW, bazy danych MySQL, a także poczta (jeśli korzystasz ze skrzynek stworzonych w ramach swojego hostingu). Najczęściej motywowana jest chęcią przyspieszenia strony lub zagwarantowania jej większej stabilności. To zrozumiałe - jeśli prowadzisz np. sklep internetowy, to na pewno wiesz, jak duże znaczenie ma sprawne i wydajne działanie strony. W sytuacji, kiedy sklep internetowy stanowi Twoje podstawowe źródło dochodu, nie ma miejsca na niespodziewane awarie oraz brak pomocnego supportu w przypadku pojawienia się problemów z usługą. Niestety błędy na stronie mogą spowodować straty finansowe dla Ciebie jako właściciela sklepu. Użytkownicy przeglądający stronę WWW mogą natomiast się szybko zniechęcić, gdy zobaczą że usługa nie działa poprawnie, a co za tym idzie nie mogą złożyć zamówienia w sklepie. Jeśli Twój obecny hosting nie działa zadowalającego, pora przenieść się do innego dostawcy!

W LH.pl migracja na nasze serwery jest bezpłatna i obejmuje strony oraz skrzynki pocztowe. Użytkownicy, którzy zgłaszają się do nas z prośbą o migrację usług bardzo często motywują to brakiem pomocnego supportu po stronie dotychczasowego hostingodawcy, problemami z wydajnością, brakiem regularnych kopii zapasowych, bardzo wysokimi cenami odnowienia usług, słabą infrastruktura czy też ograniczonymi możliwościami konfiguracyjnymi serwera. Nieważne, jaki czynnik decyduje o konieczności przeprowadzenia migracji, ważne aby mieć świadomość, jak wygląda sam proces migracji, jakie dane są potrzebne do jego realizacji oraz z czym się to wiąże. 

Jakie dane musisz przygotować do migracji?

Kontaktując się z hostingodawcą, do którego chcesz przenieść swoje usługi poinformuj go o tym, co dokładnie chcesz przenieść (np. strona internetowa, skrzynki pocztowe itp.). W profesjonalnej firmie hostingowej zostanie Ci przydzielony opiekun migracji, który wytłumaczy Ci cały proces, doradzi w wyborze idealnej oferty, wyjaśni jakie usługi muszą zostać przeniesione, a także pomoże w ich migracji. Upewnij się również, że wsparcie i pomoc będą dostępne także po wykonaniu migracji. 

Aby usprawnić proces migracji przygotuj poniższe dane:

 • dane logowania do serwera FTP, gdzie obecnie znajdują się pliki strony WWW
 • dane logowania oraz adres bazy danych MySQL
 • listę skrzynek pocztowych, które mają zostać zmigrowane oraz hasła do nich
 • w przypadku transferu domeny do innego operatora konieczne będzie uzyskanie kodu authinfo

Kolejny etap to sama migracja, która zostanie przeprowadzona przez nowego hostingodawcę. Po zakończeniu opiekun migracji pomoże zmienić Ci rekordy DNS dla domeny. Jest to niezwykle ważny krok, aby domena wskazywała na prawidłowy serwer. Jakakolwiek zmiana w strefie DNS wiąże się z propagacją (odświeżeniem), która może potrwać z reguły ok. 3-4 godzin (maksymalnie 24 godziny). 

Jak wygląda proces migracji?

Sam proces migracji można podzielić na kilka podstawowych punktów. Jeśli przenosisz usługi do operatora, który zajmuje się procesem migracji za Ciebie, to po udostępnieniu wymaganych danych nowy hostingodawca wykona te kroki za Ciebie. Jeśli jednak migrujesz serwer samodzielnie, bez pomocy obsługi technicznej nowego hostingu, to poniższe kroki musisz wykonać samemu. 

 • Dodanie domeny do nowego serwera

Migrację należy rozpocząć od dodania domeny do nowego serwera. Nie ma znaczenia, czy domena będzie transferowana od dotychczasowego operatora, czy też nie. Musi ona zostać dodana do nowego hostingu, ze wskazaniem na odpowiedni katalog. Dzięki temu po zmianie strefy DNS lub rekordów szczegółowych (np. A, MX) domena będzie odpowiadać prawidłowo.

 • Skopiowanie plików na nowy serwer

Drugim krokiem w procesie migracji usług jest przeniesienie plików strony internetowej na nowy serwer. Będzie potrzebny odpowiedni program np. FileZilla, który pozwoli na połączenie z serwerem. Jeśli nie pamiętasz danych logowania FTP, to zapewne możesz je wygenerować po zalogowaniu na swoje konto abonenckie dotychczasowego hostingodawcy. Po zalogowaniu na serwer należy odnaleźć katalog z plikami strony, jeśli pojawią się problemy z ich odnalezieniem to warto podpytać supportu. Pliki należy przenieść najpierw na urządzenie lokalne np. komputer, a następnie po zalogowaniu na nowy serwer wgrać je do docelowej lokalizacji. Jeśli masz stronę opartą na WordPressie, to możesz skorzystać z wtyczki pozwalającej na szybkie zmigrowanie danych. Dodatkowo upewnij się, że hostingodawca gwarantuje odpowiednią dla Twojej strony wersję PHP.

 • Eksport i Import bazy danych

Kolejny krok to utworzenie kopii bazy danych MySQL i zaimportowanie jej do bazy u nowego hostingodawcy. W większości przypadków możesz to zrobić za pomocą narzędzia phpMyAdmin. Zaloguj się do bazy MySQL u dotychczasowego hostingodawcy i wyeksportuj ją do pliku. Tak, jak w przypadku plików strony warto zapisać ją lokalnie na urządzeniu. Następnie należy utworzyć nową bazę danych na nowym hostingu i po zalogowaniu do phpMyAdmin u nowego hostingodawcy wgrać pobrany wcześniej plik. 

Ważne! Jeśli Twoja strona WWW jest zbudowana w ramach aplikacji typu WordPress czy PrestaShop, to pamiętaj, w pliku konfiguracyjnym strony na nowym serwerze podać dane logowania do nowej bazy MySQL. W przypadku WordPressa jest to plik wp-config.php, który znajduje się w głównym katalogu z plikami strony na serwerze. Pobierz plik lokalnie na urządzenie, następnie otwórz za pomocą edytora kodu i zmień: nazwę bazy danych, użytkownika, hasło oraz adres serwera. Zaktualizowany plik wgraj ponownie na serwer.

 • Migracja skrzynek pocztowych

Teraz możesz dokonać migracji skrzynek pocztowych. Na początku utwórz skrzynki pocztowe na nowym serwerze. Następnie dokonaj archiwizacji dotychczasowych wiadomości na serwerze, tak aby móc je wgrać na nowym. Za pomocą webmaila lub wybranego klienta poczty np. Outlooka wgraj wiadomości na skrzynki pocztowe.

 • Aktualizacja DNS

W ostatnim kroku dokonaj zmiany adresów DNS. Adresy DNS należy zaktualizować zawsze po stronie rejestratora domeny. Główne adres DNS zmieniamy w sytuacji, kiedy zarówno strona WWW, jak i skrzynki pocztowe będą obsługiwane u tego samego operatora. Natomiast rekordy szczegółowe (A, MX), w sytuacji gdy dochodzi do rozdzielenia usług, a zatem strona i pocztowa będą obsługiwane na różnych serwerach. Pamiętaj, że jakakolwiek zmiana w strefie DNS wymaga propagacji, co może zająć kilka godzin. 

Weryfikacja działania usługi po migracji

Jeśli proces migracji został zakończony to warto zweryfikować, czy wszystko przebiegło pomyślnie oraz zgodnie z planem. 

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • działanie strony www - przekilkaj się przez całą stronę i zweryfikuj, czy nie ma na niej jakichś błędów np. 404 lub przekierowań
 • zweryfikuj, czy wszystkie elementy strony ładują się poprawnie np. zdjęcia produktów
 • utwórz testowe konto użytkownika i zweryfikuj, czy proces samego zakładania konta, jak i logowania działa poprawnie
 • złóż testowe zamówienie na stronie
 • prześlij testową wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i zweryfikuj czy zarówno wysyłanie wiadomości, jak i odbieranie wiadomości działa poprawnie
 • dodaj testowy post oraz komentarz
 • sprawdź także ładowanie strony na urządzeniu mobilnym, jak również komputerze

Bieżące zweryfikowanie usługi pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych błędów oraz natychmiastową reakcję celem ich eliminacji. 

Kiedy wykonać migrację?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - to zależy. Jeśli posiadasz swój sklep WooCommerce to migrację wykonać najlepiej wtedy, kiedy ruch na Twojej stronie jest najmniejszy. Jeśli np. sprzedajesz akcesoria i gadżety plażowe to doskonałym czasem na przeprowadzenie migracji będzie zima/wiosna. Wybierz także dzień tygodnia (oraz porę dnia), w taki sposób, aby trafić na okres najmniejszego potencjalnego ruchu.

Ważne! Migracja może wiązać się z chwilowym spadkiem widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Jest to natomiast chwilowe, a migracja na wydajniejszą i bezpieczniejsza infrastrukturę odpłaci się większą liczbą użytkowników oraz szybkim działaniem sklepu, co jest niezwykle istotne. 

Podsumowanie

Migracja jest procesem złożonym, który składa się z kilku zasadniczych kroków. Pamiętaj, aby dokładnie zweryfikować firmę, której chcesz powierzyć swoja stronę internetową oraz pocztę. Profesjonalna firma hostingowa będzie w stanie wykonać wszystko sprawnie i bez konsekwencji dla SEO. Co prawda błędy się zdarzają, jednak nie powinno być to czynnikiem, który zniechęca do migracji. Ważne, aby hostingodawca oferował pomocny i techniczny support, jak również możliwość kontaktu różnymi kanałami komunikacji. W LH.pl migrujemy bezpłatnie i zgodnie ze sztuką. Dodatkowo. codziennie w nocy wykonywane są kopie zapasowe, które przechowujemy aż przez 30 dni. 

 

 

Karolina Wierzbińska

Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kilku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.