Order fulfillment

Rynek e-commerce w USA był wart szacunkowo 599,2 mld dolarów w 2021 roku, co czyni go drugim największym podmiotem tego typu za Chinami.

Co więcej, oczekuje się, że do końca tego roku wartość globalnego rynku wyniesie 5,5 biliona dolarów, a ten trend przyspieszonego wzrostu (który rozpoczął się wraz z pandemią koronawirusa) prawdopodobnie utrzyma się przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości.

Oczywiście jest to dobra wiadomość dla sklepów e-commerce i sprzedawców, którzy mogą skorzystać ze zwiększonego popytu na swoje towary. Jednak trwały i przyspieszony skok popytu może również stworzyć problemy w zakresie skalowalności, zwłaszcza jeśli chodzi o fulfillment i koszty logistyki.

Poniżej omówiliśmy niektóre z powszechnych kosztów fulfillmentu, aby można było zrozumieć swoje potencjalne nakłady i podjąć świadome decyzje dotyczące sposobu przetwarzania zamówień klientów.

Co to są koszty fulfillment?    

Mówiąc fulfillment, mamy na myśli cały proces od momentu złożenia zapytania ofertowego (które w przypadku e-commerce odbywa się online) do faktycznego dostarczenia fizycznego produktu do klienta.

Na efektywny fulfillment składa się wiele elementów, które pociągają za sobą szereg różnych kosztów. Ogólnie jednak, koszty fulfillmentu odnoszą się do różnych opłat i należności związanych z przetwarzaniem, pakowaniem i wysyłką towarów.

Oczywiście koszty te muszą być obliczane i zarządzane we własnym zakresie, gdy realizujesz zamówienia samodzielnie, ale outsourcing umożliwia skorzystanie z wiedzy specjalistycznej w tym zakresie za jedną opłatą, która obejmuje dokładnie taką usługę, jakiej oczekujesz.

Usługi fulfillmentu mogą obsługiwać wszystkie kroki i procesy związane ze sprzedażą e-commerce, od przetwarzania zamówień i zarządzania nimi do pakowania, dystrybucji i wysyłki bezpośrednio do klienta.

Jak już wspomnieliśmy, zlecanie fulfillmentu ekspertom zewnętrznym przynosi wiele korzyści w zakresie jakości i przejrzystości, a nawet może być bardziej opłacalne w zależności od modelu cenowego, charakteru produktów i wielkości wysyłek.

Ważne jest, aby szczegółowo zrozumieć koszty, dzięki czemu można zidentyfikować wartość i wybrać odpowiedniego partnera dla swojego sklepu e-commerce.

Koszty fulfillmentu w e-commerce

W następnej sekcji, zamierzamy zbadać najbardziej istotne koszty realizacji zamówień w e-commerce. Obejmuje to:

Nr 1 Przyjmowanie i przechowywanie zapasów

Możesz poprosić partnera od fulfillmentu o przechowywanie towarów w Twoim imieniu, ale przedmioty będą musiały być najpierw odebrane, rozładowane i sprawdzone pod kątem jakości. 

Jest to określane jako wysyłka przychodząca, a opłaty za przyjęcie zapasów są prawdopodobnie pobierane jako stawka godzinowa lub za paletę lub jednostkę.

Jeśli chodzi o bezpośrednie koszty magazynowania, będzie to prawdopodobnie jedna z bardziej znaczących opłat stosowanych przez Twojego partnera od fulfillmentu. Przestrzeń może stanowić dodatkowy koszt dla takich podmiotów, chociaż te, które obsługują wiele centrów fulfillment w różnych lokalizacjach, mogą mieć nieco więcej miejsca i przystępniejsze ceny.

Niektóre z tych kosztów są naliczane za stopę sześcienną wymaganej przestrzeni, więc możesz zapłacić premię za większe, nieporęczne przedmioty. Tak więc, ważne jest, aby przekartkować takie szczegóły i porównać rynek, aby podjąć świadomą decyzję.

Nr 2 Koszty kompletacji i pakowania

W przypadku zlecania na zewnątrz pełnej odpowiedzialności za fulfillment w e-commerce, niezbędne elementy muszą zostać pobrane z magazynu i zapakowane do wysyłki po przetworzeniu danego zamówienia.

Tak więc dostawca zazwyczaj pobiera opłatę za odbiór i pakowanie na zasadzie per-pick, natomiast dodatkowe opłaty mogą być dodane, gdy zamówienia są zmieniane lub dodawane przed wysyłką.

Usługi fulfillmentu prawie zawsze zawierają koszty pakowania, zwłaszcza gdy dostawcy korzystają z podstawowych zapasów pudełek i kopert, które znajdują się w centrach logistycznych. 

Może to być lub nie być naliczane jako dodatkowy koszt, ale jest to coś, co należy sprawdzić w ramach umowy. 

Nr 3 Koszty Wysyłki

Kolejnym istotnym kosztem jest wysyłka, ale dobrą wiadomością jest to, że współpraca z doświadczonymi i dobrze zaopatrzonymi firmami zajmującymi się fulfillmentem umożliwi Ci dystrybucję Twoich towarów w ramach ich umów dotyczących dużych ilości, uzyskując w rezultacie znaczne rabaty.

Skutkuje to niższymi opłatami za wysyłkę, szczególnie w przypadku sprzedaży towarów za granicę i korzystania z różnych centrów logistycznych na całym świecie.

Ostatecznie, całkowity koszt wysyłki jednego zamówienia będzie zależał od wagi paczki, poziomu obsługi i pokonanej odległości. Dzięki współpracy z dostawcami takich usług, którzy posiadają centra dystrybucyjne w różnych lokalizacjach, można jeszcze bardziej obniżyć koszty.

Nie popełnij błędu, to jest praktycznie niemożliwe, aby osiągnąć takie oferty lub rabaty, gdy działa się niezależnie, zwłaszcza jeśli prowadzisz mały e-commerce lub startup.

Nr 4 Koszty Zwrotu

Zwroty stanowią kluczowy koszt w e-commerce i fulfillmencie, który może kosztować firmy znaczne ilości gotówki.

Według niektórych badań, co najmniej 30% wszystkich produktów zamówionych online jest zwracanych, w porównaniu do zaledwie 8,89% przedmiotów zakupionych w sklepach stacjonarnych. Dlatego ważne jest, aby rozumieć takie koszty i mieć plan ich minimalizacji, a zewnętrzne centrum logistyczne może pomóc w tym zakresie. 

Rozważając potencjalny koszt zwrotów, należy wziąć pod uwagę przetwarzanie, regenerację (w razie potrzeby) i wysyłkę zwrotną, z których każdy aspekt będzie miał wpływ na całkowitą kwotę, którą zapłacisz.

Zazwyczaj koszty zwrotu naliczane są za zamówienie, choć niektórzy dostawcy mogą je uwzględnić w ramach opłat za odbiór i pakowanie.

Należy również pamiętać, że większość przewoźników i firm logistycznych aktywnie zniechęca do indywidualnych zwrotów międzynarodowych, naliczając zawyżone opłaty za przesyłkę zwrotną. Może to być wyzwanie, gdy działa się niezależnie, ale można je rozwiązać poprzez bezpośrednią współpracę z dostawcami usług fulfillmentu z lokalnymi adresami zwrotnymi w różnych krajach.

W ten sposób możesz skorzystać z lokalnych kosztów zwrotu i masowych wysyłek zwrotnych, potencjalnie oszczędzając znaczne sumy pieniędzy z biegiem czasu!

Podsumowanie

Istnieje wiele opłat i obciążeń związanych z fulfillmentem i ważne jest, aby zrozumieć je szczegółowo w celu optymalizacji rentowności.

To właśnie tutaj współpraca z zewnętrznym dostawcą może być satysfakcjonująca, ponieważ łączy on jedną lub więcej usług fulfillmentu w pakiet dostosowany do potrzeb klienta, który jest rozliczany w jednej, przejrzystej cenie.

Pomaga to również w tworzeniu i optymalizacji wartości, jaką otrzymujesz za swoje pieniądze, zwłaszcza gdy wiesz, gdzie szukać usługodawców, którzy nie zawierają wielu ukrytych opłat i prowizji.

Ostatecznie ważne jest również, aby obliczyć opłaty związane z samodzielnym fulfillmentem i porównać ceny dostawców zewnętrznych, ponieważ umożliwi to podjęcie świadomej decyzji, która przyniesie korzyści Twojemu sklepowi e-commerce.