Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia wielu ludzi. Rządowe zalecenia, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa sprawiły, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy uda im się uratować biznes. Ucierpiały przede wszystkim stacjonarne placówki handlowe i usługowe, a w pewnym stopniu zyskały sklepy internetowe. Pozostawanie w domowych izolacjach wcale nie sprawiło, że Polacy nie potrzebują kupować różnych rzeczy – teraz robią to online.

 

Jak przygotować sklep internetowy na gwałtowny wzrost zamówień?

Kupowanie online to bezpieczna alternatywa dla odwiedzania galerii handlowych. Wszystko to, co dostępne jest stacjonarnie, można zamówić też przez internet. Właśnie dlatego część internetowych sprzedawców odnotowała gwałtowny wzrost liczby zamówień. To ogromne wyzwanie, ponieważ klienci oczekują standardu, do którego przywykli, czyli szybkiej wysyłki zakupionych towarów. Aby móc sprawnie przetwarzać kilkakrotnie więcej zamówień, należałoby zatrudnić więcej pracowników do obsługi sklepu – w końcu dotychczasową, niższą sprzedaż przetwarzał zespół, który może teraz nie nadążać z pakowaniem i nadawaniem przesyłek. Co zrobić, żeby utrzymać sprzedaż na wysokim poziomie, a przy tym szybko realizować zamówienia?

 

Pomoc międzynarodowej sieci fulfillment

Trudno powiedzieć, jak długo potrwa obecna sytuacja i kiedy zacznie spadać sprzedaż sklepów internetowych. Przedsiębiorcy stają więc przed trudnymi decyzjami – zatrudniać nowych pracowników na stałe czy tymczasowo? A może postawić na outsourcing? Uniwersalnym rozwiązaniem jest współpraca z międzynarodową siecią fulfillment – niezależnie od tego, ile towaru sprzedasz w danym miesiącu, zawsze zapewniasz klientom najwyższy standard obsługi i ekspresową wysyłkę, a przy tym nie nadwerężasz firmowego budżetu.

 

Wsparcie pośrednika w handlu zagranicznym

Podobnie jest w przypadku niespodziewanej ekspansji na rynki zagraniczne. Produkty z określonych grup obecnie sprzedają się lepiej niż kiedykolwiek, dlatego znajdują popyt nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Współpracując z Salesupply zapewniasz swojemu sklepowi internetowemu kompleksową obsługę – łącznie z magazynowaniem towarów, nadawaniem przesyłek czy udzielaniem informacji klientom. Nie pozwól, aby Twoją firmę dotknęła klęska urodzaju – podejmij mądrą decyzję o powierzeniu części obowiązków pośrednikowi w handlu zagranicznym. Przyłącz się do akcji #zostańwdomu – zagwarantuj klientom swojego sklepu najlepszy standard obsługi.