Dlaczego warto mówić w języku odbiorcy?

 

Ekspansja sklepu internetowego na zagraniczne rynki niesie ze sobą tyle samo sukcesów i zysków, co nowych obowiązków, które mogą kolidować z dotychczasowym sposobem działania. Zdarza się, że podbicie międzynarodowego rynku jest gwałtowne oraz spontaniczne, co bywa wyjątkowo kłopotliwe niczym klęska urodzaju. Warto pamiętać, że jako rozwijający się przedsiębiorca nie jesteś pozostawiony sam sobie – skorzystaj ze wsparcia pośrednika w handlu zagranicznym.

 

Dlaczego warto wybrać pośrednika w handlu zagranicznym?

 

Sprzedając produkty masz świadomość, że Twoi klienci mogą chcieć go zwrócić, złożyć reklamację lub uzyskać różnego rodzaju informacje. To, w jaki sposób przebiega kontakt z Tobą jako sprzedawcą, ma kluczowe znaczenie w budowaniu wizerunku firmy na rynku międzynarodowym. To proces analogiczny do tego, jaki możesz zaobserwować lokalnie – utrudniony kontakt ze sprzedającym towar zazwyczaj skutkuje negatywnymi opiniami w internecie. Im więcej surowych ocen, tym gorzej dla Ciebie – więcej potencjalnych klientów uzna, że nie jesteś godny ich zaufania i zdecyduje się nie ryzykować dobijając z Tobą targu. Twoja firma powinna być zawsze otwarta na klienta chcącego się skontaktować – niezależnie od przyczyny.

 

Obsługa klienta po włosku, hiszpańsku i w innych językach – dlaczego to ważne?

 

Jeżeli nie ograniczasz się do poszczególnych rynków i zakres Twojej działalności obejmuje na przykład całą Europę, warto przeanalizować dane na temat dotychczasowych klientów. Czy wśród nich dominuje jakakolwiek narodowość? Jeśli tak, być może warto się na niej skupić – rosnąca popularność Twojej oferty w danym państwie to szansa, której nie możesz zmarnować. Zaangażuj się i postaraj o odbiorcę w kraju, w którym Twoja firma notuje największy popyt. Choć język angielski znają miliony ludzi w całej Europie, warto wybrać obsługę klienta po włosku, hiszpańsku lub w innym języku – ułatwisz tym potencjalnym nabywcom decyzję, jak również sam proces zakupowy. Zadaj sobie pytanie – jakim językiem mówi większość Twoich zagranicznych klientów i docieraj do nich z pomocą native speakera.

 

Pomoc międzynarodowej sieci fulfillment w obsłudze zagranicznego klienta

 

Nie musisz samodzielnie zatrudniać pracowników call center, którzy usprawnią obsługę klienta po hiszpańsku, włosku czy angielsku. Wystarczy, że rozpoczniesz współpracę z Salesupply – pośrednikiem w handlu zagranicznym. Odciążymy Cię z wielu obowiązków, które spadły na Ciebie po dynamicznym wkroczeniu na międzynarodowe rynki. Zaufaj profesjonalistom z doświadczeniem oraz światowymi standardami.