Zastanawiasz się nad rozwinięciem logistyki zagranicznej w Italii? Z pewnością warto rozważyć taką decyzję. Dlaczego? Obecnie jest to ogromny rynek zbytu – na terenie Półwyspu Apenińskiego mieszka nieco ponad 60 mln ludzi. Włochy są czwartą co do wielkości gospodarką w Europie, zaraz po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej oraz należy do grupy G7. A jak prezentuje się rynek e-commerce?

 

Stały wzrost sprzedaży internetowej

 

Włochy są krajem produkcji dóbr luksusowych, takich jak odzież czy samochody, ale także miejscem wypoczynku dla turystów z całego świata, którzy szukają wytchnienia od pracy w niezwykle popularnej Toskanii, Rzymie czy Neapolu. W związku z tym branża turystyczna jest jedną z sił napędowych e-commerce (aż 32%), ale to nie wszystko! Od ponad dekady kraj ten zaskakuje nieustannym wzrostem sprzedaży internetowej – w 2018 roku szacuje się wzrost o ponad 25% w stosunku do roku poprzedniego. Jakie czynniki mają wpływ na te zmiany?

 

Adres zwrotów: Włochy!

 

W 2006 roku z internetu w Italii korzystało około 34% obywateli, ale liczba ta wzrosła diametralnie w ostatnich latach aż do 89%, dzięki poprawie infrastruktury sieci, w tym rozpowszechnieniu światłowodów.  Kraj ten jest również w ścisłej czołówce światowej pod względem rozpowszechnienia telefonii komórkowej, co widać bardzo dobrze w popularności aplikacji mobilnych, które Włosi wprost uwielbiają. Sprzedawcy bardzo szybko zrozumieli ten ogólny trend, dlatego nie dziwi fakt, że 57% firm ma własne aplikacje, z których bardzo chętnie korzystają konsumenci. Zamiłowanie Włochów do rozmów, komentowania i dyskusji zaspokajają również w pełni social media, które są nieodzownym kanałem do kontaktu z klientami. Według danych eCircle aż 94% managerów firm e-commerce korzysta z komunikacji oferowanej przez media społecznościowe.

 

Obsługa zwrotów produktów

 

Popularność internetu i telefonów komórkowych sprawiła, że aż 76% Włochów (dane Bilendi) robi zakupy online przynajmniej raz w miesiącu, czyli około 11,1 mln obywateli. Tymczasem 20% ludzi deklaruje kupowanie minimum raz w tygodniu, co wskazuje na kształtowanie się pewnych przyzwyczajeń wśród Włochów. Chętnie kupują elektronikę, odzież, usługi turystyczne. Bardzo ważne są dla nich rekomendacje oraz opinie, co jest niezwykle istotne dla firm zajmujących się sprzedażą online. Włosi chętnie korzystają z porównywarek cen typu TrovaPrezzi, CompraMeglio czy Ciao.

 

Obsługa Klienta po włosku – ważny aspekt dla zagranicznych firm

 

Niestety, wiele negatywnych komentarzy dotyczy organizacji dostaw. Włosi niechętnie korzystają z usług rodzimej poczty, ale prywatne firmy również nie cieszą się dobrą opinią. Nikogo nie dziwią zaginione lub uszkodzone paczki, niedostarczenie przesyłki na wskazany adres, w tym niewnoszenie jej na piętro. W sieci krążą nawet opowieści o uciekających przed odbiorcami kurierach. Z pewnością jest tutaj wiele do poprawienia, a wysoka jakość obsługi zwrotów produktów oraz możliwość rozmowy z Klientem po włosku zostanie szybko doceniona. Rynek e-commerce we Włoszech nieustannie zaskakuje swoim dynamicznym rozwojem. Dlatego warto rozważyć to miejsce jako obszar kolejnych zagranicznych inwestycji.