Call center jest telefonicznym centrum obsługi klienta i w wielu przypadkach stanowi formę pierwszego kontaktu z Klientem. Pracownicy call center odbierają telefony oraz odpowiadają na pytania dotyczące sprzedawanych przez firmę artykułów lub świadczonych usług, a także zajmują się obsługą zwrotów produktów czy reklamacji. Jest to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest nawiązanie i utrzymanie relacji z Klientem, wykreowanie pozytywnego wizerunku marki oraz zwiększenie zysków dla przedsiębiorstwa. Nie masz możliwości stworzenia biura obsługi Klienta w swojej firmie? Outsourcing call center jest rozwiązaniem dla Ciebie!

 

Call center w Twojej firmie

 

Jeśli chcesz, żeby Twój biznes się rozwijał, a grono zadowolonych Klientów wciąż rosło, musisz zadbać o jak najwyższą jakość obsługi. Firma oferująca nawet najlepszy produkt, lecz pozbawiona tego czynnika, może mieć problem z zatrzymaniem Klienta. Mimo wszystko wielu przedsiębiorców nie ma możliwości wdrożenia profesjonalnego call center, ponieważ nie dysponuje odpowiednim zapleczem technologicznym, a także nie może sobie pozwolić na zatrudnienie dodatkowych pracowników. W takim przypadku z pomocą przychodzi outsourcing call center. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskasz o wiele więcej korzyści niż tylko zewnętrze biuro obsługi Klienta.

 

Outsourcing call center – korzyści dla przedsiębiorstwa

 

Zatrudnienie zewnętrznej firmy, która zajmie się profesjonalną obsługą Klienta, niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z najważniejszych zalet outsourcingu call center jest zmniejszenie kosztów – skorzystanie z usług innej firmy rozwiązuje problem zatrudnienia i przeszkolenia nowych pracowników, wygospodarowania dodatkowej przestrzeni czy zakupu odpowiedniego sprzętu. Ponadto zatrudniając profesjonalistów, za takich będą Cię uważali Klienci – jeśli zostaną odpowiednio obsłużeni, ich zadowolenie z usługi wzrośnie. Kolejną korzyścią jest dostępność pracowników przez całą dobę, dzięki czemu Klient ma zapewnioną opiekę nawet poza godzinami pracy Twojej firmy. Warto również skorzystać z takiej zewnętrznej usługi, jeśli działasz na rynku międzynarodowym, a Twoimi Klientami są osoby obcojęzyczne.

 

Profesjonalne call center – obsługa zwrotów produktów, reklamacji i nie tylko

 

Outsourcing call center przynosi liczne korzyści – to nie tylko kompleksowa obsługa Klienta, ale także niższe koszty prowadzenia działalności. Jeśli wiesz, że to rozwiązanie dla Twojej firmy, sprawdź naszą ofertę! Jesteśmy doświadczonymi pośrednikami w handlu zagranicznym i świadczymy profesjonalne usługi call center. Zapewniamy obsługę Klienta w wielu językach – m.in. po włosku, hiszpańsku czy niemiecku. Zaufaj specjalistom doskonale znającym branżę e-commerce i przekonaj się, co możesz zyskać!