Jeżeli prowadzisz dobrze prosperujący sklep internetowy, naturalnym kolejnym krokiem w rozwoju firmy jest ekspansja na zagraniczne rynki. Nie musisz od razu szykować się na podbicie całego świata, ale sprzedaż u zachodnich czy południowych sąsiadów to realna możliwość, na którą jesteś gotów. Zanim przystąpisz do działania, musisz starannie zaplanować strategię. Bardzo ważna jest analiza biznesu, jak również kierunku możliwego rozwoju. Zastanów się, jakie rozwiązania będą najlepsze oraz jakich partnerów będziesz potrzebować.

 

Dlaczego trzeba działać lokalnie?

 

Lokalne płatności i informacje na temat lokalizacji sklepu to ważne kwestie z perspektywy Twojego potencjalnego Klienta zagranicznego. Nie możesz ukrywać informacji na temat położenia geograficznego firmy – być może to czynnik, który zadecyduje o tym, czy internauta kupi Twój produkt, czy nie. Jest to informacja, do podania której zobowiązują Cię przepisy Unii Europejskiej. Lokalne płatności nie są wymagane prawnie – to Ty decydujesz, w jakich walutach Klienci mogą zapłacić za zamówione produkty. Pamiętaj jednak, że oferując płatność w Koronach Czeskich zwiększysz swoje szanse na podbicie rynku południowego sąsiada. 

 

Dlaczego warto zadbać o zwroty lokalnie?

 

Według przepisów Unii Europejskiej użytkownik kupujący przez internet ma 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. W praktyce to oznacza, że w ciągu dwóch tygodni może odesłać zakupiony produkt oczekując zwrotu pieniędzy. Naturalnie Klient oczekuje również, że procedura zwrotu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Organizując adresy zwrotów w różnych krajach, gdzie prowadzisz sprzedaż, nie tylko przyspieszysz sam proces, ale poprawisz jakość współpracy z Klientami. Nie będą oni musieli czekać kilka tygodni, aż paczka trafi do siedziby firmy, dzięki czemu pieniądze na ich konto wrócą już po paru dniach. 

 

Dlaczego ważna jest obsługa Klienta w języku sprzedaży?

 

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, jak istotna jest obsługa Klienta w języku sprzedaży. Inwestując w profesjonalne call center wykorzystujące techniki komunikacyjne, zwiększasz nie tylko konwersję, ale również liczbę lojalnych Klientów. Stawiając pierwsze kroki w handlu zagranicznym dobrze jest rozpocząć współpracę z pośrednikiem. Co możesz zyskać? Operator w ramach fulfillmentu przejmie obowiązki związane z obsługą zamówień oraz negocjacjami stawek z firmami kurierskimi. Korzystając ze wsparcia Salesupply nie musisz inwestować wielkich sum w zagraniczne magazyny czy call center z obsługą Klienta po włosku i hiszpańsku. Współpracując z nami otrzymujesz pakiet usług usprawniających działanie Twojego sklepu internetowego. Sprawdź naszą ofertę!