Twoje przedsiębiorstwo nieustannie się rozwija? Zaczynasz dostrzegać, że lokalny rynek zbytu to dla Ciebie za mało? A może o sprzedawane przez Ciebie towary coraz częściej pytają kontrahenci z innych państw? Jeśli tak, to znak, że jest to najwyższy czas na rozszerzenie prowadzonej działalności. Handel zagraniczny rządzi się jednak nieco innymi prawami niż sprzedaż na terenie Polski. Problemem nie jest wyłącznie bariera językowa – odprawy celne, ograniczenia eksportowe, krajowe regulacje prawne, a nawet różnice kulturowe to tylko przykłady tematów, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, jeśli zdecydujesz się na międzynarodową ekspansję. 

Handel zagraniczny to dla Ciebie za dużo? Postaw na wsparcie pośrednika

Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców nie decyduje się na wejście na rynki międzynarodowe z obawy przed dodatkowymi problemami. Widmo większych zysków zostaje przysłonięte ogromem formalności związanych z prowadzeniem handlu zagranicznego. Niewielu właścicieli firm ma bowiem odpowiednią wiedzę oraz wystarczająco dużo czasu na zajęcie się analizą rynków międzynarodowych. Nie oznacza to jednak, że muszą oni ograniczyć się wyłącznie do działalności na terenie Polski. W ich przypadku warto zdecydować się na pośrednika – osobę, która przygotuje, skoordynuje lub poprowadzi zagraniczną sprzedaż. 

Zakres działań pośrednika w handlu zagranicznym 

To, na współpracę z jaką firmą pośredniczącą się zdecydujesz, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. Na rynku działa bowiem wielu pośredników w handlu zagranicznym, a ich oferty znacząco się od siebie różnią. Możesz wybrać takiego partnera, który przygotuje dla Ciebie wyłącznie analizę konkurencji w danym kraju. Masz też możliwość znalezienia takiego przedsiębiorstwa, które weźmie na siebie całą międzynarodową obsługę handlową. To drugie rozwiązanie zdejmuje z Ciebie niemal wszystkie obowiązki w zakresie prowadzonego handlu zagranicznego. Wiąże się jednak ze zdecydowanie większymi kosztami. 

Pośrednik w handlu zagranicznym na miarę Twoich możliwości finansowych 

Decydując się więc na współpracę z pośrednikiem w handlu zagranicznym, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie finansowe – konkretnie tę, dotyczącą kwoty, którą jesteś w stanie zapłacić za pośrednictwo. Warto także sprawdzić wysokość prowizji od sprzedaży, doświadczenie danej firmy, a także fakt, czy osoba obsługująca Twój biznes będzie dedykowana wyłącznie do Twojej działalności, czy też zajmuje się równocześnie kilkoma przedsiębiorstwami. Uwzględnienie tych kwestii przy wyborze pośrednika w handlu zagranicznym sprawi, że Twoja ekspansja na zagraniczne rynki ma sporą szansę powodzenia.