Idealo zostało założone w 2000 roku w Niemczech. Niedawno platforma umożliwiła sprzedaż firmą z zagranicy. Cross-Border Magazine zadał kilka pytań o działanie platformy Erikiowi Meierhoffowi, który jest dyrektorem odpowiedzialnym za B2B Business oraz Sandrze Nicht, odpowiedzialnej za B2B Management.

“Mamy olbrzymi katalog produktów, który utrzymujemy sami. Inwestujemy jak najwięcej w to aby dostarczać odpowiednie dane tam gdzie powinny się znaleźć. Dzięki temu z naszym silnikiem ludzie mają 100% pewność, że otrzymują najlepszą możliwą informację o produkcie i zawsze - naprawdę zawsze - najlepszą cenę.

To jest to czego klienci naprawdę oczekują, czyli doświadczenia które jest wygodne jak tylko to możliwe. Jakość tego doświadczenia sprawia, że do nas wracają.. Co więcej ,funkcjonalność Directkauf daje możliwość klientowi szybkiego zakupu produktów. Dzięki temu dla klientów zakupy stają się łatwe i przyjemne jak tylko to możliwe.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Idealo, ich działaniach międzynarodowych i usłudze Directkauf, możesz przeczytać pełny wywiad w CrossBorder Magazine. Pobierz magazyn tutaj.